6.03.2025 r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w uroczystym otwarciu zrewaloryzowanego Pałacu Łubieńskich w Kolanie, prezentując wspólnie z seniorami z DDS spektakl teatralno - muzyczny pt. "Jest takie miejsce...". Tematyka widowiska dotyczyła historii Kolana i Pałacu ukazana z perspektywy Amelii hr. Łubieńskiej i jej wnuka Józefa Weyssenhoffa. W związku ze zbliżającą się 165. rocznicą urodzin pisarza scenariusz przedstawienia oparty był na noweli pt. "Pod piorunami". Spektakl dopełnił piękny śpiew pani Weroniki Sikory i pana Henryka Drabko.
Uroczyste otwarcie Pałacu Łubieńskich w Kolanie
- 14
Świadomy Hologram
Nigdy, przenigdy nie podcinaj dziecku skrzydeł...
„Mam małe dłonie i dlatego rozlewam mleko, nawet gdy tego nie chcę”.
„Mam krótkie nogi. Proszę, poczekaj na mnie i idź wolniej, żebym mógł za tobą nadążyć”.
„Nie bij moich rąk, kiedy dotykam czegoś kolorowego - chcę się tylko nauczyć”.
„Proszę, patrz na mnie, kiedy do ciebie mówię, żebym wiedział, że mnie słuchasz”.
„Moje uczucia są wciąż delikatne. Proszę, nie karć mnie przez cały dzień. Pozwól mi popełniać błędy bez sprawiania, że poczuję się głupio”.
„Nie oczekuj, że łóżko, które pościelę lub rysunek, który namaluję będzie idealny. Kochaj mnie za to, że staram się jak mogę”.
„Pamiętaj, że jestem dzieckiem, a nie małym dorosłym. Czasami nie rozumiem, co mówisz”.
„Tak bardzo cię kocham. Proszę, kochaj mnie za to, kim jestem, a nie tylko za to, co robię”.
„Nie odrzucaj mnie, gdy jesteś na mnie zły. Jeśli przychodzę cię pocałować, to dlatego, że czuję się samotny, opuszczony i przestraszony”.
„Kiedy na mnie krzyczysz, boję się. Proszę, wyjaśnij, co zrobiłem źle”.
„Nie złość się, gdy zapada noc, a ciemność jest przerażająca. Kiedy się budzę i dzwonię do ciebie, twój uścisk jest jedyną rzeczą, która daje mi spokój”.
„Kiedy idziemy do sklepu, nie puszczaj mojej ręki. Czuję, że się zgubię i nigdy mnie nie znajdziesz”.
„Czuję się naprawdę smutny, kiedy się kłócicie. Czasami myślę, że to moja wina i żołądek mi się ściska, bo nie wiem, co robić”.
„Często widzę, jak przytulasz i pieścisz mojego brata. Kochasz go bardziej niż mnie? Może dlatego, że jest ładniejszy lub mądrzejszy? Ale co ze mną... czy ja też nie jestem twoim dzieckiem?”.
„Ostro mnie zbeształeś, kiedy zepsułem moją ulubioną zabawkę, a jeszcze bardziej, kiedy płakałem z tego powodu. Byłem już smutny - nie zrobiłem tego celowo. Teraz straciłem ją na zawsze”.
„Zdenerwowałeś się, bo ubrudziłem się podczas zabawy. Ale uczucie błota na moich stopach było cudowne, a popołudnie było takie piękne. Żałuję, że nie umiem sam prać swoich ubrań”.
„Dzisiaj nie czułeś się dobrze i bardzo się martwiłem. Próbowałem cię pocieszyć moimi grami i opowieściami. Co bym zrobił, gdyby coś ci się stało?”.
„Boję się piekła i nawet nie wiem, co to jest... ale myślę, że musi być tak straszne, jak bycie bez ciebie”.
„Mimo że dobrze się bawiłem u wujków, bardzo za tobą tęskniłem przez cały tydzień. Chciałbym, żeby rodzice nigdy nie spędzali wakacji z dala od swoich dzieci”.
„Mam szczęście! Ze wszystkich dzieci na świecie wybrałeś mnie”.
Jako dorośli często zapominamy, jak to było być dzieckiem - co nas bolało, co nas przerażało, co sprawiało, że czuliśmy się kochani. Czasami dzieci mówią te rzeczy na głos; innym razem myślą o nich tylko po cichu.
19 lutego 2025 r.
Bal karnawałowo-walentynkowy
Bal karnawałowo-walentynkowy 13 lutego 2025 r.
32
Wycieczka do Lublina
Zabawa, radość, przyjaźń...
Klasy IV-VIII uczciły Walentynki i początek ferii wycieczką do Lublina z wychowawcami Martą Deneką i Aleksandrą Dzyr 14 lutego 2025 r. W teatrze J. Osterwy obejrzeliśmy świetny spektakl "Wielki człowiek do małych interesów", po którym wybraliśmy się na ICE MANIĘ by pojeździć na łyżwach. Po zjedzeniu pożywnego obiadu w PYZA Dobra Kuchnia udaliśmy się do galerii handlowej Olimp by pochodzić po sklepach, a następnie do klubu Masters na kręgielnię. To był dzień pozytywnych wrażeń, radości i beztroski, który zapamiętamy na długo. Dzięki takim przeżyciom mamy więcej motywacji do nauki i oczekujemy kolejnych wycieczek. Życzymy owocnej pracy po feriach i niech poniedziałek będzie miły jak pluszowy miś. Do zobaczenia.
12
Walentynki
Ludzie powinni sobie pomagać. Powinni być dla siebie mostami wsparcia. Smakiem herbaty, pocieszeniem, kiedy życie płata figle i wierci dziurę w brzuchu. Kiedy brudne kłody rzuca pod nogi los.
Ludzie powinni mieć dobre serca i dobre oczy. Dobrze poukładane w głowach.
Powinni wyciągać dłonie i myśli w stronę drugiego człowieka, żeby podarować słowo, chwilę, spotkanie, smak.
Tak ważna jest przecież obecność i rozmowa. Życie mogłoby być takie piękne, gdybyśmy się wzajemnie zauważali.
- Kaja Kowalewska
Bezpieczne ferie
Zbliżają się ferie, spędźmy je bezpiecznie
XV Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
W piątek 24 stycznia 2025 w Szkole Podstawowej nr 1 w Parczewie odbył się XV Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek " Kolędujmy razem". Naszą szkołę reprezentowały Milena Iżko z kl IV i Natalia Abramczuk z kl III, która zajęła III miejsce w kategorii soliści I-III.
Gratulujemy
Kamyczki Podróżniczki
Rusza kolejna odsłona innowacji pedagogicznej "Kamyczki Podróżniczki". Tym razem przesłanie jakie niosą ze sobą kamyki skłania do odpowiedzi na pytanie: Czy wiesz co jesz ?
Uczniowie klas 4-8 na lekcji z wychowawcami omówili jakże ważny temat dotyczący świadomego odżywiania. Klasa 7 i 8 pod kierunkiem wychowawcy przygotowała plakat, na którym znalazły się informacje dotyczące szkodliwych substancji dodawanych do produktów żywnościowych, jak również do kosmetyków. Zamieszczone treści dotyczyły również piramidy zdrowego odżywiania jak i ziół które można stosować jako lekarstwo na wiele dolegliwości.
Następnie na krótkim apelu uczniowie klasy 7 i 8 przedstawili młodszym koleżankom i kolegom treści zawarte na plakacie. Uczniowie podkreślali jak ważne jest czytanie składu produktów po które sięgamy w sklepach, unikanie żywności wysokoprzetworzonej, oraz świadomy wybór produktów na podstawie ich wartości odżywczych.
Po podsumowanie tematu Czy wiesz, co jesz, uczniowie przystąpili do części plastycznej ozdabiając kamyczki i umieszczając na nich hasła promujące świadome odżywianie.
Wkrótce kamyki rozpoczną swoją podróż. Szczęśliwego znalazcę prosimy o zapoznanie się z treścią powyższego postu oraz o zrobienie zdjęcia kamyka i wstawienie go w komentarzu pod postem.
Kamyczki Podróżniczki z #c94576 niosą przesłanie - DBAM O ZDROWIE NIE SZKODZĘ SOBIE
24
Dzień Babci i Dziadka - spotkanie międzypokoleniowe
Spotkanie międzypokoleniowe z okazji Dnia Babci i Dziadka
W dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć dzieci i opiekunów ze Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie .
Młodzi artyści zaprezentowali wspaniały występ artystyczny, pełen piosenek
i ciepłych słów, które rozbrzmiały w Pałacu Łubieńskich
. Występ nagrodzono gromkimi brawami
. Dzieci przygotowały własnoręcznie wykonane kartki
, które zostały wręczone wraz z upominkami od Pracowników Dziennego Domu Pomocy i
Fili Bibliotecznej w Kolanie . Oczywiście nie zabrakło
słodkiego akcentu i wspólnego tańca
To spotkanie było nie tylko pięknym świętowaniem, ale także cudownym przykładem integracji międzypokoleniowej. Dzieci i seniorzy mieli okazję wspólnie spędzić czas, dzieląc się życzliwością, radością i wzajemnym wsparciem
.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej za doskonale przygotowane dzieci i stworzenie niezapomnianej oprawy występu oraz serdeczne podziękowania składamy tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego dnia i wniesienia tylu pozytywnych emocji
.
19Serdecznie dziękujemy seniorom oraz pracownikom z Dzienny Dom Pomocy w Kolanie za pięknie zorganizowane spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, któremu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Wspólnie spędzony czas jest jest bezcenny - Dziękujemy! ⚘️ #MosttheMost
Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek
W niedzielę 19 stycznia 2025r. nasi uczniowie z klasy III i IV wzięli udział w VIII Gminnym Koncercie Kolęd i Pastorałek, który w tym roku odbył się w kościele p.w. św. Jozafata w Gęsi.
Zaśpiewali pastorałki:
Natalia Abramczuk - " Bliżej stajenki", Milena Iżko - " Dziecięca Pastorałka",
a wraz z Leną Wójciuk, Zuzią Popowicz, Kacprem Januszko i Frankiem Sak - "Podniebna rozmowa" i "W drodze do stajenki".
3
Mały Mistrz - podsumowanie
Podsumowanie pierwszego etapu programu "Mały Mistrz"
Cel programu:
Poprawa sprawności fizycznej wśród uczniów klas I - III.
Program jest realizowany przez Szkolny Związek Sportowy w ramach działań Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Podczas zajęć uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach sportowych, w których zdobywali poszczególne sprawności
Uczniowie chętnie uczestniczyli w programie podnosząc swoje umiejętności
Widoczne na zdjęciu sprzęt uzyskaliśmy dzięki uczestnictwie w programie Mały Mistrz
Czekamy na rozstrzygnięcia konkursu dotyczące realizacji programu w 2025 roku
Już nie możemy się doczekać!
Mały Mistrz - Szkolny Związek Sportowy
Prace plastyczne
Propozycja prac plastycznych na długie wieczory od uczniów klasy VI którzy wykonali rysunek tuszem(lawowanie) oraz uczniów kl VII - autorów asamblaży.
Asamblaż to trójwymiarowa kompozycja artystyczna powstała dzięki połączeniu ze sobą różnych przedmiotów.
Słowo asamblaż wywodzi się z języka francuskiego (assemblage). Tłumaczy się je jako „zbiór/zbieranie”, a więc nazwa techniki sama w sobie implikuje jej istotę – asamblaż to zbiór różnych, odmiennych przedmiotów. Od bezużytecznych, zniszczonych obiektów, po te wartościowe, starannie wyselekcjonowane przez artyst(k)ę w celu zastosowania ich w danej pracy. Co istotne, pojedyncze rzeczy, z których składa się asamblaż nie są stworzone, lecz jedynie użyte przez autora. Mogą być w tym celu specjalnie przygotowane, zmienione, np. zniekształcone, pomalowane lub też połączone z innymi przedmiotami. W Polsce za najsłynniejszych autorów tworzących w tej technice uważa się Tadeusza Kantora i Władysława Hasiora.
Lawowanie to niezwykła technika, której efekty trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Stosuje się ją bardzo często w dziełach osadzonych w nurcie impresjonizmu (są to zwłaszcza pejzaże) ale też grafikach. Na czym polega? To po prostu rodzaj cieniowania za pomocą rozwodnionego tuszu (rzadziej farby). W metodzie tej nakłada się kolejne, coraz ciemniejsze i bardziej wyraziste plamy czerni (bądź innego koloru) w celu zbudowania głębi i przestrzenności. Niekiedy na bazie lawowania powstają całe prace (jak chociażby widoczki), czasem stosowana jest jako uzupełnienie rysunku konturowego (przykładowo wykonanego piórkiem). W takim przypadku za pomocą plamy podbija się trójwymiarowość.
Lawowanie pozwala uzyskać łagodne przejścia tonalne i dodaje pracy plastyczności, trójwymiarowości oraz swoistego romantyzmu. Często stosowane jest do zilustrowania elementów przyrody czy takich zjawisk atmosferycznych, jak mgła i deszcz.
5
Powiew zimy
"Dzisiaj śniegu nasypało
Gdy wyjrzałam zza firanki
Wszędzie wkoło było biało.
Świetnie! Można iść na sanki!"
Korzystając z pięknej zimowej aury przedszkolaki oraz dzieci z młodszych klas wybrały się na dwór. Zabawy na śniegu sprawiły dzieciom wiele radości
5
Dzień Babci i Dziadka w WDK w Kolanie
12 stycznia w WDK w Kolanie odbyło się spotkanie z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka.
Pani Agnieszka Jedlińska powitała przybyłych gości i złożyła wszystkim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia.
Po występie najmłodszej grupy, odbyły się Jasełka, a następnie wspólne kolędowanie. Dzieci rozdały Babciom i Dziadkom słodkie upominki przygotowane przez Panią Alicję Abramiuk, po czym wszyscy skosztowali pysznych wypieków przyrządzonych przez Rodziców uczniów naszej Szkoły oraz Panie z KGW w Kolanie.
Dziękujemy Państwu za liczne przybycie i wspólnie spędzony czas, a Rodzicom, KGW oraz WDK w Kolnie za współorganizację uroczystości
18
PCHLI TARG
Zapraszamy na PCHLI TARG. Możesz przynieść niepotrzebne rzeczy, które zostaną sprzedane oraz kupić rzeczy które przyniósł ktoś inny i pomóc osobom potrzebującym. Cały dochód będzie przekazany na hospicjum.
Jasełka i wigilia szkolna
Święta Bożego Narodzenia to dla nas wszystkich szczególny czas, przepełniony chwilami wielkiej radości, wzruszeń i niespodzianek. Czas, kiedy odnajdujemy spokój, moment wytchnienia od codziennych trosk... W oczekiwaniu na te magiczne dni 20 grudnia w naszej Szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe przygotowane pod kierunkiem pani Renaty Iwaszko.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Agnieszka Jedlińska życząc wszystkim na te Święta spokoju i miłości.
Życzenia dla całej społeczności szkolej złożył również wójt Gminy Jabłoń, pan Dariusz Łobejko oraz prezes stowarzyszenia Nadzieja, pan Sebastian Matejczuk.
Następnie młodzi aktorzy przenieśli widzów do ubogiej stajenki w Betlejem. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w otoczeniu pięknej scenografii przedstawili narodziny Jezusa. Klasyczne sceny biblijne przeplatały się ze śpiewaniem kolęd i pastorałek.
Po jasełkach odczytany został fragment pisma świętego, po czym cała społeczność szkolna zasiadła do wigilii. Zapanowała rodzinna atmosfera, którą umiliły angielskie piosenki śpiewane przez naszych uczniów.
22
Mały Mistrz
Mały Mistrz - podsumowanie programu
W naszej szkole objęte programem były klasy I - III.
Program "Mały Mistrz" to inicjatywa, która jest realizowana przez Szkolny Związek Sportowy.
Głównym celem zajęć była poprawa zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III poprzez zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli.
Uczniowie z klas I - III w związku z uczestnictwem w programie otrzymali koszulki oraz dyplomy, natomiast szkoła otrzymała sprzęt sportowy.
Koordynatorem programu z ramienia szkoły był Pan Patryk Ptasznik
Mamy nadzieję, że program będzie kontynuowany w nowym roku kalendarzowym
Ozdoby choinkowe, pierniczki
18 grudnia w naszym przedszkolu panował prawdziwie świąteczny nastrój.
Z samego rana przedszkolaki robiły łańcuchy z kolorowego papieru, a po obiedzie Pani Alicja Abramiuk z #WDKwKolanie przyniosła dzieciom upieczone pierniki. Przedszkolaki miały wiele radości ze wspólnego ucierania lukru i dekorowania pierników.
Pyszne pierniczki skosztowała też cała społeczność szkolna.
Dziękujemy Pani Alicji za słodką niespodziankę i miło spędzony czas
23
Konkurs "Ale Bombka"
Konkurs "Ale Bombka"
Bombka z naszej Szkoły bierze udział w konkursie organizowanym przez sklep #Mrówka
Prosimy o głosowanie na naszą pracę
https://www.facebook.com/100057412751441/posts/1063272658929816/?app=fbl
Seniorzy z DPS w Kolanie - dzieciom
To znowu my i znów mamy wam mnóstwo do opowiedzenia
co u nas się dzieję
Seniorzy wraz z pracownikiem Dzienny Dom Pomocy w Kolanie
odwiedzili dzieci ze Szkoła Podstawowa im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie
i mieli dla nich małe upominki
Podczas takich spotkań
dzieci uczą się tolerancji,
szacunku, otwartości, empatii do starszej osoby, a seniorzy
nabierają młodzieńczego entuzjazmu
16Uczniowie naszej Szkoły serdecznie dziękują Seniorom z #DziennyDomPomocywKolanie za przemiłą, własnoręcznie wykonaną niespodziankę
Dziękujemy
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.