Skład Samorządu Uczniowskiego
oraz propozycje na najbliższe miesiące
Skład Samorządu Uczniowskiego
oraz propozycje na najbliższe miesiące
20.10.2023 roku wspólnie z GOPS
w Jabłoniu, Seniorami z Dziennego Domu Pomocy w Kolanie oraz z Klubu Aktywnego Seniora z Kolana obchodziliśmy Europejski Dzień Seniora. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną
pt. "Z naszymi marzeniami", rozmawiali
z Seniorami na temat ich spełnionych marzeń oraz wręczyli pamiątkowe kartki
z życzeniami. Uroczystość uświetnił również występ zespołu "Jabłoneczka"
ze Szkoły Podstawowej w Jabłoniu oraz przedstawienie pt. "Komisja lekarska"
w wykonaniu Seniorów.
Wszystkiego najlepszego
Dzień Edukacji Narodowej
"Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia.
Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń,
przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz.
Niech zakwitną bukiety naszych serc”
10 października wyruszyliśmy na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego.
Przez gęstą mgłę przebijało się słońce,
co zapowiadało piękną pogodę.
Nasza przygoda zaczęła się w Urszulinie.
W tym miejscu dziękujemy serdecznie Pani Annie Myka - Raduj za przemiłe przyjęcie nas w Ośrodku Dydaktyczno - Administracyjnym, gdzie mogliśmy obejrzeć film przyrodniczy przedstawiający faunę i florę Poleskiego Parku Narodowego, a także zobaczyć małe żółwie błotne.
Podziękowania kierujemy również do naszego wspaniałego przewodnika - Pana Waldemara Raduja, który oprowadził nas po Ośrodku Dydaktyczno - Muzealnym
w Załuczu Starym, oraz po ścieżce przyrodniczej Dąb Dominik. Ciekawe opowieści przyrodnicze i humor naszego przewodnika urzekły wszystkich uczestników wycieczki.
Ostatnią atrakcją naszej wycieczki było piekne drzewo - dąb szypułkowy Dominik, który liczy ponad 300 lat, ma 390 cm
w obwodzie, a imię nadano mu na cześć prof dr hab Dominika Fijałkowskiego, który przez lata tworzył rezerwaty na terenie Polesia.
Przytoczę kilka komentarzy dzieci, ktòre były pod ogromnym wrażeniem naszej wspòlnej wyprawy:
"Proszę pani, tak tu pięknie i cicho... jesteśmy tu tylko my i przyroda"
"Czy jeszcze tu kiedyś przyjedziemy ?"
"Chciałbym przyjechać tu jeszcze raz
z mamą, tatą i bratem"
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa
Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. Drzewa, jak i całe lasy są niezbędne do trwania życia na Ziemi. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji i działają jako ważny bufor chroniący przed zmianami klimatu. Lasy są domem dla wielu stworzeń, ktòre znajdują tu dogodne warunki życia, pokarm i schronienie.
CIEKAWOSTKI O DRZEWACH
Drzewa potrafią porozumiewać się i bronić przed atakiem owadów. Naukowcy odkryli, że drzewa mogą zalewać liście substancjami chemicznymi zwanymi fenolami, kiedy owady zaczynają nalot. Mogą również sygnalizować innym drzewom niebezpieczeństwo, aby mogły rozpocząć własną obronę
Drzewa są najdłuższymi żywymi organizmami na Ziemi i nigdy nie umierają ze starości. To owady, choroby i ludzie przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci
Na świecie jest około sześćdziesiąt razy więcej drzew niż ludzi
Na świecie żyje ponad 23 000 różnych gatunków drzew
Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stopni C
Średnio jedno drzewo produkuje około stu metrów sześciennych tlenu rocznie
Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą:
buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna
Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób.
Jedno drzewo w ciągu roku absorbuje ok. 3 tys. litrów wody opadowej i wprowadza do powietrza kilkaset jej litrów pod postacią pary
Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk)
Tylko jedno drzewo może pochłonąć nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla rocznie i może bezpiecznie pochłonąć tonę dwutlenku węgla do 40 roku życia, dlatego jest tak ważne w walce ze zmianami klimatycznymi
Ziemia traci co roku prawie sto milionów drzew…
Drzewa są zatem niezbędne do przetrwania życia na Ziemi, w postaci jaką znamy obecnie. Niezwykle ważne jest, abyśmy angażowali się w ich ochronę.
🪿
Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku. Jest to ròwnież Dzień Św. Franciszka – Patrona Leśników, Ekologów i Zwierząt.
Z tej okazji dzięki życzliwości Pani Marleny Pasicz dzieci z przedszkola i zeròwki mogły poznać wymagania dotyczące hodowli jaszczurki Agamy - Agaty i zobaczyć ją z bliska
Agama brodata to gatunek jaszczurki występujący w wielu suchych i półsuchych regionach wschodniej i środkowej Australii.
Prowadzi aktywny dzienny tryb życia i jest przyjaźnie nastawiona do człowieka oraz łatwa w oswojeniu. Jak wszystkie gady, jest to zwierzę zimnokrwiste, a więc temperaturę ciała dostosowuje do temperatury otoczenia. Ogrzewanie pozyskuje z zewnętrznych źródeł ciepła, aby podnieść temperaturę ciała – dzikie osobniki żyjące wolno w naturze korzystają ze światła słonecznego. Agama brodata chętnie je zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny i tak też powinna wyglądać zbilansowana dieta jaszczurki.
Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie
4 października nasza szkoła włączyła się
w IV Międzynarodową edycję VIII Ogólnopolską akcję bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. #Przerwanaczytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci
i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Aby zwiększyć liczbę czytających w tym roku zaprosiliśmy gości: panią Danutę Kliszczewską - bibliotekarkę z Gminnej Biblioteki w Kolanie, panią Katarzynę Abramczuk- przedstawicielkę rodziców oraz seniorów z Dziennego Domu Pomocy w Kolanie. I w tym roku dzięki naszym gościom pobiliśmy rekord szkoły. W sumie było 70 osób czytających na przerwie.
Wieczorek z okazji Dnia Chłopaka
29. IX - Dzień Głośnego Czytania
to przyjemna i pożyteczna inicjatywa Polskiej Izby Książki z 2001 roku. Patronką Dnia została Joanna Porazińska, wybitna pisarka i autorka książek dla dzieci.
Data 29 września to dzień urodzin autorki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Poświęćmy na czytanie każdego dnia choćby 30 minut, a będzie to duży sukces.
Książka to jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Dodatkowo rozwija wyobraźnię, pamięć, poszerza słownictwo i pozwała przeżyć wspaniałe emocje.
Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego czytali młodszym koleżankom i kolegom wybrane wiersze
i opowiadania.
27 września br. w naszej szkole przeprowadzono wybory do Samorządu Uczniowskiego
Po przeliczeniu wszystkich głosów wyłoniono skład Samorządu:
Przewodnicząca SU - Nikola Marciniuk
Zastępca - Jessica Popielnicka
Skarbnik - Julia Kozłowska
Opiekunem SU ponownie został pan Patryk Ptasznik
Życzymy owocnej pracy i dużo energii
do działania w roku szkolnym 2023/2024
Wszystkiego najlepszego
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage